Venezuelas president Nicolás Maduro har tillfångatagits i samband med en storskalig attack av amerikanska styrkor mot Venezuela och förts ut ur landet. USA ska enligt Donald Trump styra Venezuela tills ett maktskifte kan genomföras. Detta vet vi om händelsen:
Strax efter klockan sju (svensk tid) på lördagen den 3 januari rapporterade flera internationella nyhetsbyråer om explosioner, lågt flygande flygplan och skottlossning i Venezuelas huvudstad Caracas.
Några timmar senare bekräftade USA:s president Donald Trump själv uppgifterna på Truth Social.
”USA har framgångsrikt genomfört en storskalig attack mot Venezuela och dess ledare, president Nicolás Maduro, som tillsammans med sin fru har tillfångatagits och förts ut ur landet”, skrev han.
Venezuelas vice president Delcy Rodriguez uttalade sig i statskontrollerad tv och anklagade USA för att ha dödat flera personer i attacken och uppgav att landet har mobiliserat sitt försvar. Rodriguez sade också att de inte vet var Maduro och hans fru befinner sig och kräver att få bevis på att de är vid liv.
Donald Trump uppger att presidentparet befinner sig ombord ett amerikanskt krigsskepp och ska föras till New York, där de ska ställas inför rätta. Strax före klockan 17.30, svensk tid, publicerade Trump en bild på Maduro i handbojor, ögonbindel, hörselkåpor och grå träningskläder. Enligt inlägget befinner sig Maduro ombord amfibiefartyget Iwo Jima.
USA:s justitieminister Pamela Bondi uppger att Maduro bland annat anklagas för stämpling eller förberedelse till vad som kallas "narkotikaterrorism”, men även för knarksmuggling och olika typer av vapenbrott riktade mot USA.
Trump säger på en presskonferens att USA ska ta över styret i Venezuela ”tills vi kan genomföra en säker, ordentlig och laglig maktövergång” till en rättmätig regering. Han säger att USA är berett att genomföra en andra, och mycket större, attack mot landet om det är nödvändigt.
USA kommer även tillsammans med amerikanska oljebolag att ta över Venezuelas oljeindustri och produktion. Det oljeembargo som gäller för venezuelansk olja ska dock fortsatt gälla.
Omvärlden följer situationen noga. EU uppmanar USA till återhållsamhet och att internationell rätt och FN-stadgans principer ska följas, uppger utrikeschef Kaja Kallas.
Flera länder fördömer USA:s agerande, medan bland annat Argentina, Israel och Italien försvarar USA.














