Inför valåret lanserar Medborgerlig Samlings partiledare Daniel Sonesson sin bok ”Omstart Sverige”. I den beskriver han partiets politik och framhåller att Medborgerlig Samling är ett alternativ till riksdagens åtta partier, som enligt honom driver samma politik.
I boken lyfter han fram en ”Sverige-lista” med punkter som han beskriver som avgörande för att skapa ny framtidstro, med reformer som lägre skatter, förändrad arbetsrätt och insatser mot extremism. Han lyfter också vikten av frihandel, men vill reformera EU som han menar har blivit för överstatligt.
Kvalitetsjournalistik – så arbetar Svenska Epoch Times
Svenska Epoch Times är opartisk och tar inte politisk ställning. Publicerat material ska vara sant. Om vi har gjort fel ska vi skyndsamt rätta det.
Vi vill med vår sammantagna rapportering ge ett bredare perspektiv på samtidens relevanta frågor. Detta innebär inte att alla artiklar alltid ger ”båda sidor”, framförallt inte korta artiklar eller intervjuer där intentionen endast är att rapportera något som hänt just nu.
Vi är medlemmar i TU – mediehusens branschorganisation. Här finns de pressetiska reglerna vi följer.