Ett brandlarm har gått på riksdagsförvaltningen i centrala Stockholm och en våning har fått utrymmas.
Det handlar om en fastighet på Jakobsgatan i Stockholm, och inte i själva riksdagshuset. Där har ett brandlarm gått i gång efter en rökutveckling i ett rum som verkar ha med husets strömförsörjning att göra, enligt räddningstjänsten.
– Man har utrymt ett plan och vi håller på att ventilera ut röken just nu. Personal från tre brandstationer är på plats. Det finns inga personskador och beräknad prognos är en timmes jobb, säger Ulf Tholén, ledningsoperatör på räddningstjänsten.
På våningen arbetar riksdagens förvaltning.
– Det är utrymt på plan fem där delar av förvaltningen sitter, säger Elias Aneheim Ulvenäs, pressekreterare på riksdagsförvaltningen.













