Barcelona är spanska ligamästare för 29:e gången. För första gången någonsin gjorde katalanerna det efter ett El Clásico. Real Madrid besegrades med 2–0.
1932 spelade Real Madrid och Barcelona 2–2 i El Clásico. Det räckte för att Madrid skulle säkra sin första ligatiteln.
Men nu – 94 år senare – har Barça fått revansch.
Marcus Rashford gjorde 1–0 på frispark redan efter nio minuter. Kort därefter gjorde Ferran Torres matchens sista mål efter fotbollsgodis.
– Vi har ett väldigt ungt lag men med mycket talang. Stora ögonblick väntar, säger lagkapten Ronald Araújo i en intervju på planen.
Madrid kom till matchen efter en turbulent vecka, då Federico Valverde och Aurelien Tchouameni hamnat i handgemäng. Den förstnämnde slog i huvudet och missade mötet, medan den andre fick chansen från start.
För Barcelona var det en annan typ av turbulens. Tränaren Hansi Flicks pappa gick bort strax innan matchen, något som satte sin prägel på 61-åringens kväll.
– Det är en kväll jag aldrig kommer att glömma. Det var en tuff kväll, min pappa dog, men här var laget fantastiskt, säger Flick.
Mittfältsstjärnan Pedri fyller i:
– Vi ville göra det för Flick, den (segern) är tillägnad himlen, till hans pappa. Allt var för hans skull, säger han enligt Mundo Deportivo.
Barcelonas ligatitel säkrades eftersom laget nu är ointagliga 14 poäng före Madrid med tre omgångar kvar att spela.
I och med segern är Barças Roony Bardghji den blott femte svensken att vinna högstaligan. Han satt på bänken hela matchen.














