Venezuela har släppt 17 politiska fångar samtidigt som samtalen om en historisk amnestilag fortsätter. Amnestilagen är tänkt att hindra användningen av domstolar för att slå ned på oliktänkande.
”Enligt amnestilagen släpps 17 personer som berövats sin frihet i Zona 7 just nu”, skriver nationalförsamlingens president Jorge Rodríguez på X, med hänvisning till interneringscentret i huvudstaden Caracas.
Han uppmanar venezuelanerna att ”fortsätta denna fredliga väg för att bygga demokratisk samexistens”.
Amnestilagen är kärnan i reformer som interimspresident Delcy Rodríguez har genomfört sedan USA störtade president Nicolás Maduro. Lagtexten omfattar anklagelser om förräderi, terrorism och spridning av hat som används för att fängsla dissidenter.














