Hösten 2024 var Lev Skönare-teamet inbjudna till Norlandia Äldreomsorgs årliga chefskonferens. Då gav vi ett smakprov på vårt erbjudande. Häromveckan var vi tillbaka. Tillsammans ska vi nu driva utvecklingsprojektet Hälsoresan för cirka 2 400 medarbetare. För mig blir det första gången med digitalt stöd och AI.
Förra hösten träffades för första gången alla verksamhetscheferna i äldreomsorgsföretaget Norlandia Äldreomsorg på en konferensanläggning i Nyköping. Projektledare Johan Lignell och jag hade stött på varandra i ett annat hälsosammanhang. Tydligen trodde han att jag skulle kunna göra en insats för hans företag också.
Den insatsen har vi nu påbörjat genom att återigen ses i Nyköping och för alla verksamhetschefer presentera utvecklingsprojektet Hälsoresan. Vi är noga med att säga ”utvecklingsprojektet”, för det är vad det handlar om. Vi är alla pionjärer. Jag törs ogenerat säga att Norlandia är först i världen med att erbjuda alla sina medarbetare en digital hälsotvilling.











