KINA | NYHETER | KULTUR | POLITIK | VETENSKAP | MILJÖ | MÄNNISKA | SAMHÄLLE | DEBATT | HÄLSA
English|Français|Deutsch|Español|中文|Fler språk (Other languages) 

Världen i bilder

Flera bilder ->



Special


<




Skriv ut News Feed

Tre Kronor föll i semifinal

Stockholm (TT)
13.05.2007 00:23

Förra världsmästerskapet slutade med guld. Den här gången tog det stopp i semifinalen och det var inte ens nära för Tre Kronor. Kanada vann till slut med 4-1.

I morgon avgörs VM-finalen i Moskva men utan Tre Kronor, där möts i stället Finland och Kanada. Den regerande mästarnationen Sverige får i stället möta Ryssland i matchen om tredje pris. För Kanada körde över Tre Kronor, framförallt i första perioden. Det var då Kanada gick upp till 3-0-ledning och tog ett fast grepp om matchen.

Första målet kom efter 11.05 genom Justin Williams och drygt en minut sedan gjorde jättetalangen Jonathan Toews 2-0. En kanadensisk kontring ledde sedan till att NHL-stjärnan Eric Staal kunde göra 3-0 efter 18.40.

- Personligen har jag haft det väldigt jobbigt, jag måste upp på tå och det är många fler som måste det, sade Tre Kronors Johan Davidsson till TV3 efter första perioden.

-Vi har inte riktigt tagit tag i pucken och fått ned den i anfallszonen. De är livsfarliga i sina kontringar.

Davidsson gav sedan Sverige lite hopp när han reducerade till 1-3 efter 6.13. Ytterligare en kontring gav dock Kanada 4-1-ledning genom Rick Nash efter 15.17.

Den tredje perioden blev sedan mållös.