< Tillbaka

Världsrekord i bungyjump slaget i Macao

Två personer hoppade från 233 meter hög plattform

Epoch Times International
Epoch Times Sverige
25.12.2006 11:12

Bara 30 meter från marken drog gummibandet tillbaka Chen Guanxi. Hans totala hopphöjd var 203 meter. (Foto: Epoch Times)

Den 17 december 2006 utmanade kinesen Chen Guanxi tillsammans med nyazeeländaren AJ Hackett, som populariserade bungyjump, Guinness världsrekord i Macao. De gjorde var sitt lyckat hopp från en 233 meter hög plattform över Macao Travel Tower.

I Chen Guanxis första hopp var han som lägst 30 meter över marken. AJ Hacket nådde ned till 14 meter över markplanet, vilket resulterade i ett 219 metershopp. Det innebär att det tidigare rekordet för en kommersiell bungyjumpanläggning slogs. Den högsta kommersiella hopplatsen någonsin var Royal Gorge bridge i Colorado USA med 321, men den vara bara tillfällig.

AJ Hacket var den som gav bungyjump kommersiell spridning under 1980-talet, genom spektakulära hopp från till exempel Eiffeltornet och Greenhithebron i Auckland, Nya Zeeland. Han bedriver affärsmässig verksamhet inom området i flera länder. Hoppen var en del av invigningen av den nya anläggningen i Macao.

Detta var Chen Guanxis första hopp för Guinness Rekordbok. Efter sitt lyckade förstahopp skickade han omedelbart ett textmeddelande till sin flickvän Vincy för att rapportera att allt gick bra. Chens familj kom också till Macao för att se på hoppen. Chens far Chen Zemin sade att han var stolt över sonens modiga insats.

Innan han hoppade skojade Chen:

– Jag vill inte vara rädd. Så snart jag tänker på rädsla, vågar jag inte hoppa. Om jag inte kan hoppa, kommer jag att förlora ansiktet. Vad som än händer kommer hoppet med AJ bara ta fem sekunder.

Chen var försäkrad för tre miljoner dollar. Efteråt erkände han att hans fötter skakade när han stod uppe på plattformen. Innan han steg ut från plattformen ropade han, "Jag älskar er, mamma och pappa!" Efter hoppet ropade han med blossande kinder, "Det här känns kanon!"


Översatt från: http://en.epochtimes.com/news/6-12-22/49659.html




http://www.epochtimes.se/articles/2006/12/25/10826.html







Copyright © Epochtimes Europe Zeitungsverlag GmbH